Šance přestat kouřit je asi 10krát větší s pomocí odborné poradny
9. 6. 2010 – 7:50 | Zdraví | red | Diskuze:

Kuřák má asi desetkrát větší šanci přestat kouřit, pokud navštíví poradnu, než kdyby se o to pokoušel sám.
Novinářům to řekl Miroslav Černohous z Centra léčby závislosti na tabáku při Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Dnes se koná Světový den bez tabáku, má kuřáky pravdivě informovat o rizicích tabáku a pomoci jim zodpovědně se rozhodnout o svém zdraví.
V Česku kouří asi třetina populace. Kuřáků je v tuzemsku podle posledních průzkumů 29 procent, žen 22 procent. Přestat s kouřením však chce 70 až 80 procent lidí. Kdo přitom vyhledá odborníky některého z asi 30 center léčby závislosti na tabáku, má podle lékařů průměrně 20 až 40 procent pravděpodobnost, že se mu to podaří. Bez podpory specialisty se to podaří v průměru jen asi třem procentům lidí.
"Cigarety jsou jediné spotřební zboží na trhu, které, používáno podle návodu, zabije polovinu svých konzumentů," říká odbornice na nemoci z kouření Eva Králíková. V ČR podle ní způsobují skoro pětinu úmrtí.
V důsledku kouření umírá v ČR 18.000 ročně. Z toho 8000 lidí na nádory (včetně 5000 na rakovinu plic), 7000 na nemoci srdce a cév, 2000 lidí umírá na nemocí dýchacích cest. Zbylá úmrtí připadají na několik dalších desítek nemocí nemocí, kouření zatěžuje celý organismus.
"Neexistuje část lidského těla, žádný systém, který by zůstal kouřením neovlivněn," prohlásil Černohous. Prevence, tedy léčba závislosti na tabáku, je podle něj jednoznačně výhodnější. Zatímco například léčba srdeční mrtvice stojí 100.000 až 300.000 korun a transplantace srdce více než milion, půlroční léčba závislosti ve specializovaném centru vyjde na 4000 korun, vyčíslil.
Lékaři se shodli, že větší roli v motivování pacienta by měly hrát zdravotní sestry. Bohužel 39 procent z nich kouří, uvedla sestra Kateřina Malá. Právě podpora okolí, odborníka, pevná vůle a nejméně dvanáctitýdenní léčba jsou při odvykání potřeba.
Léky proti kouření na předpis mají asi dvakrát větší úspěšnost oproti náhradní nikotinové léčbě, míní Černohous. Ta má podle něj úspěšnost asi v pětině případů. Startovací balení léku na 14 dní nyní stojí tisícovku, měsíční udržovací léčba vyjde na 1900 korun.